Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

İNCESU GIDA VE AKDENİZ FM İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN "AKDENİZİN LEZZET USTALARI" PROGRAMI 21/MART/2005 - 25/ARALIK/2005 TARİHLERİ ARASIDA HER SALI VE CUMA GÜNLERİ 14:00-16:00 SAATLERİNDE ;

Dünya Yiyecek kültürleri üzerine söyleşi!

KONU : Bilgiye teknolojiye,Paraya Sahip Olmak Dünyayı Yönetmek:Kültürlü olmak anlamına gelir mi?

1- Neden : ISO ve HACCP Belgeli işletme olma ihtiyacı duyuyorsunuz? (Toplam kaliteden ne anlıyoruz)

2- Belgesiz, izinsiz ,bilinçsiz gıda içecek üretmek, kullanmak zaman zamanda tüketmek zorunda kalıyoruz. Bu durumun önüne yiyecek içecek yöneticileri olarak nasıl geçeriz. Biz tüketiciler olarak ne yapmalıyız?

3- Aşçıbaşı görevini bilerek mi yoksa bilmeden kaderin cilvesi olarak mı seçtiniz?

4- Sizler AKDENİZ'İN LEZZET USTALARININ YÖNETİCİ TEMSİLCİLERİ olarak birer turizm kültür ateşesi olduğunuzun farkında mısınız?

5- Akdeniz'e kıyısı olan : Osmanlı Türk, Fransız, İtalyan Okyanusa kıyısı olan Çin,Hint ve Meksika mutfakları Dünya mutfakları olurken Akdeniz'e kıyısı olan İspanya, Portekiz, Adalar ülkesi İngiltere, Almanya, Rusya, ABD mutfak kültürleri niçin oluşmamıştır? (Bu ülkeler de imparatorluk olmalarına rağmen)

6- Mutfakları olmayan ABD, İngiltere, Almanya, İspanya, Portekiz, Rusya; bilgiye, teknolojiye ve paraya sahip olmalarına rağmen neden mutfak kültürleri yoktur?

7- Ülkemizde her meslek grubunun oda yada federasyonu var. Siz Akdeniz'in aşçıbaşılarının herhangi bir kuruluşu yok. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyiz?

8- TÜRK TURİZMİ İYİ BİR DÜNYA MARKASI OLABİLİR Mİ?(ANTALYA-İSTANBUL)

9- Mutfak kültürümüz; Tarihimiz misafir perverliğimiz sayesinde ülkemizin para kazandığını hepimiz bilmekteyiz. Ancak kendi özüne yabancılaşarak, kendimizi aşağılayarak yada küçümseyerek, başkalarını abartarak ,taklit ederek Türk Mutfağı iyi bir dünya markası olabilir mi?